Klasa 8




Dział: Obszary okołobiegunowe


26.05.2020

Temat: Środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktyki cz. 2 Antarktyka

Podręcznik str.172 – 179


Położenie Antarktyki
Antarktyka to obszar położony wokół bieguna południowego, umowna granicę stanowi równoleżnik 60º S.
Na terenie Antarktyki znajdują się kontynent Antarktyda, wyspy oraz Ocean Południowy.



Źródło: https://images.app.goo.gl/aDdxEVoDaX9tJMy78


Kontynent Antarktyda najzimniejszy kontynent Ziemi w 99, 5 % jest przykryty pokrywą lodową – lądolodem, który miejscami osiąga do 4800 m grubości.
Linię brzegową Antarktydy kształtuje kilka typów lodowców. W wodach przybrzeżnych powstały lodowce szelfowe - stosunkowo cienka pokrywa lodowa na wodach szelfu antarktycznego, od której odłamują się góry lodowe, zakończone barierą lodową. Na skutek falowania odłamują się od nich potężne, mające nawet kilkadziesiąt kilometrów długości góry lodowe.
Ponad pokrywą lodową Antarktydy wystają pojedyncze wzniesienia lub grzbiety górskie nazywane nunatakami.
Najwyższym szczytem kontynentu jest Masyw Vinsona – 4892 m n.p.m.
Na Antarktydzie występują czynne wulkany, najwyższym z nich jest Erebus – 3794 m n.p.m. na wyspie Rossa.

Charakterystyczną cechą klimatu Antarktydy są bardzo silne wiatry oraz niewielkie opady atmosferyczne. We wnętrzu kontynentu występują przez cały rok temperatury ujemne. Na stacji badawczej Wostok zanotowano najniższą temperaturę powietrza na Ziemi -89,6ºC.
Na wybrzeżu i na wyspach temperatury w ciągu lata polarnego mogą czasem być powyżej 0ºC.
Występuje tam zjawisko dnia i nocy polarnej.

Roślinność na Antarktydzie jest bardzo uboga występuje na niewielkich fragmentach wybrzeża, które latem są wolne od lodu i śniegu – głownie są to mchy, porosty i glony.
Głównymi zwierzętami Antarktydy są:
- ptaki
- pingwiny (kilkanaście gatunków w tym Adeli, pingwin cesarski, pingwin maskowy)
- foki
- walenia
- ryby

Na Antarktydzie jak i Arktyce obserwacje naukowe dowodzą, że intensywnie topnieją pokrywy lodowe. Za główną ich przyczynę uważa się globalne ocieplenie, zjawisko polegające na wzroście średniej temperatury powietrza na Ziemi. Naukowcy dowodzą, że temperatura na przestrzeni 150 lat się podniosła o niecały 1ºC.


Zobacz film:





19.05.2020

Temat: Środowisko przyrodnicze Arktyki i Antarktydy cz. 1 Arktyka

Podręcznik str.170 – 177

Położenie Arktyki

 Źródło: https://images.app.goo.gl/4e3HWytmrcA4BuTG7

Arktyka położona jest wokół bieguna północnego. Obszar wyznaczony przez koło podbiegunowe północne, czyli równoleżnik 66º34’N.
W skład Arktyki wchodzi Ocean Arktyczny, wyspy na tym oceanie – Grenlandia (największa wyspa na świecie) oraz obszary północne Ameryki Północnej, Europy i Azji.
Większość Oceanu Arktycznego jest pokryta wieloletnim pływającym lodem morskim zwanym pakiem lodowym, a Grenlandię zajmuje lądolód (potężna pokrywa, czapa lodu pokrywająca ląd).
Góra lodowa – wielka bryła lodu oderwana od czoła lodowca. Nad powierzchnią znajduje się jedynie około 1/9 jej masy, reszta znajduje się pod wodą.

Zobacz film:


Środowisko przyrodnicze Arktyki

Klimat jest bardzo surowy, charakteryzuje się niskimi wartościami temperatury powietrza. W zimie na Grenlandii temperatury dochodzą do - 50ºC, a latem, które jest bardzo krótkie, mogą osiągnąć nawet 10 ºC.
Podczas tego krótkiego i chłodnego lata zmniejsza się powierzchnia paku lodowego, a ląd pokrywa skąpa roślinność tundrowa, bardzo uboga roślinność – mchy, porosty, krzewinki.
Głównymi zwierzętami Arktyki są duże ssaki lądowe, np.:
wół piżmowy,
renifer karibu,
niedźwiedź polarny.
W wodach arktycznych żyje wiele gatunków fok, ryb, liczne są także ptaki, które latem gniazdują na lądzie, ale żerują w pasie wód przybrzeżnych.
Na obszarach polarnych na północy mieszkają Eskimosi, Lapończycy, Nieńcy, żyją oni z rybołówstwa, myślistwa oraz hodowli reniferów.

Zobacz film:


Zadanie:

Wykonaj  z zeszytu ćwiczeń zadanie 5 str. 82.
 Zadanie proszę przesłać na adres: sp6geografia@gmail.com do 27.05.2020r












Dział: Australia i Oceania





12.05.2020




Temat: Ludność i gospodarka Australii

Podręcznik str. 162 – 165

Australia jest najmniejszym kontynentem na świecie. Leży na półkuli południowej i zajmuje 7,7 mln km² powierzchni. Razem z archipelagami Nowej Zelandii, Melanezji, Mikronezji i Polinezji tworzy cześć świata – Australię i Oceanię.
Obecnie, cały kontynent zajmuje jedno państw – Związek Australijski, – które utworzono w 1901 roku.
W 1770 roku wyprawa Jamesa Cooka dopłynęła do wschodnich wybrzeży nieznanego lądu i od tego momentu najmniejszy kontynent znalazł się w strefie wpływów imperium brytyjskiego.
Australia jest najsłabiej zaludnionym spośród wszystkich zamieszkałych kontynentów.
Liczba ludności kontynentu liczy ok 24 mln mieszkańców, w związku z tym Australia ma najmniejszą gęstość zaludnienia około 3 os/km².
Rozmieszczenie jest bardzo nierównomierne – wnętrze kontynentu ze względu na suchy gorący klimat jest niemal bezludne.
Ludność Australii ma w zdecydowanej większości charakter napływowy. Kraj tworzą migranci, przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, której kraj jest byłą kolonią. Rząd Wielkiej Brytanii, znał bardzo trudne warunki geograficzne kontynentu, które nie sprzyjały dobrowolnemu zasiedlaniu Australii. Ponadto duża odległość od innych lądów, czyniła ten ląd praktycznie niedostępnym. Postanowiono to wykorzystać i w latach 1776–1868 Australia była Brytyjską kolonią karną. 
Liczba ludności Australii jest niewielka – kontynent jest najsłabiej zaludniony ze wszystkich. Jednak w ostatnich latach daje się zauważyć dynamiczny wzrost liczby ludności Australii. W momencie odkrycia kontynent liczył mniej niż milion mieszkańców – rdzennej ludności. W 1900 r. było to już ponad 3,7 mln. W tym okresie w Australii panowała tak zwana “gorączka złota”, zachęcająca do osiedlania się ludzi poszukujących przygody i bogactwa. Liczba ludności zaczęła jednak najszybciej wzrastać po II Wojnie Światowej, kiedy to nastąpił masowy napływ imigrantów z:
Grecji
Niemiec
Włoch
Holandii
Jugosławii
Malty
Turcji
Polski
Ponad 90 % mieszkańców Australii żyje w miastach.



Źródło: https://static.epodreczniki.pl/portal/f/res-minimized/R1W3KtViE9dQL/4/960/1B9fMDwnxIXfe9mvbcCJdSviNpnhn32R.png

 
Rdzenną ludność Australii tworzą Aborygeni, ich liczba stale maleje.
Australia należy do najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw świata.

Głównymi magazynami wody dla rolnictwa są baseny artezyjskie. Najważniejsze znaczenie w rolnictwie ma hodowla owiec i bydła.
Grunty orne zajmują 6,2% powierzchni i uprawia się na nich pszenicę, bawełnę, winorośl i owoce cytrusowe.
Dominującym sektorem gospodarki Australii są usługi, w których pracuje ponad 3/4 ludności kraju.
Przemysł Australii oparty jest w dużej mierze na znacznym zasobach surowców mineralnych. Z tego powodu silnie rozwinął się przemysł wydobywczy kraju.
Australia posiada wielkie bogactwa naturalne. Jest między innymi największym na świecie producentem rud żelaza, a także czołowym producentem innych metali – niklu, boksytów, aluminium, cynku i miedzi. Jest drugim największym światowym producentem złota, (ale ma największe światowe zasoby tego surowca) oraz liczącym się dostawcą srebra i diamentów.



Źródło: https://www.ga.gov.au/__data/assets/image/0012/60060/amf-image1by700.jpg

Zadanie dla chętnych

Wykonaj w zeszycie ćwiczeń zadanie 6 str. 77
Zadanie proszę przesłać na adres: sp6geografia@gmail.com do 23.05.2020r




05.05.2020




Temat: Warunki naturalne Australii i Oceanii – cz. 2

Główne czynniki klimatotwórcze Australii:

- szerokość geograficzna – przez środek kontynentu przebiega Zwrotnik Koziorożca

- prądy morskie – na zachodzie zimny prąd Zachodnioaustralijski zmniejsza i tak niskie opady, na wschodzie ciepły prąd Wschodnioaustralijski przynoszący znaczne opady
- bariera górska wzdłuż wschodniego wybrzeża
- rozległy, wyrównany obszar kontynentu w części zachodniej i środkowej
- cyrkulacja atmosferyczna charakterystyczna dla strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej
Większość rzek Australii ma charakter okresowy – pojawiają się w porze deszczowej, a potem wysychają, w południowo-wschodniej, bardziej deszczowej części kontynentu występuje stała, najdłuższa rzeka – Murray.
Zbiorowiskiem roślinnym typowym dl obszarów pustynnych i półpustynnych jest skrub składający się z suchych krzewów eukaliptusowych lub akacjowych tworzących zwarte zarośla.
W Australii 85 % roślin to endemity (np. 750 gat. eukaliptusów i 450 gat. akacji) czyli organizmy występujące wyłącznie na obszarach o ograniczonym zasięgu i dostosowane do lokalnych warunków środowiskowych.
Plagą gospodarczą Australii są zawleczone tu i mnożące się opuncje.




Źródło: https://images.app.goo.gl/4ShtM4N423V5mbC37


Na zachodzie kontynentu występuje 6 dużych pustyń:
Pustynia Gibsona
Pustynia Simpsona
Wielka Pustynia Piaszczysta
Wielka Pustynia Wiktorii
Mała Pustynia Piaszczysta
Tanami
Większość pustyń ma charakter piaszczysty, czasem częściowo porośnięte prze prymitywna roślinność, a piasek ma charakterystyczny czerwony kolor, ze względu na zawartość żelaza.


Oceania – nazwa zbiorowa wysp Oceanu Spokojnego, które wraz z Australią tworzą odrębną część świata nazywaną Australią i Oceanią.
Oceania jest największym, w sensie przestrzeni geograficznej, subregionem Azji-Pacyfiku. Powierzchnia wynosi ok. 1,25 mln km². Subregion ten jest jednocześnie bardzo zróżnicowany, gdyż obejmuje średniej wielkości państwa, jak: Nowa Zelandia i Papua-Nowa Gwinea, oraz liczne wyspy pochodzenia wulkanicznego i atole na obszarze Pacyfiku, które dzieli się na trzy grupy według kryteriów antropologicznych, a nie geograficznych: Melanezja obejmująca większe wyspy południowo-zachodniego Pacyfiku; Polinezja w skład, której wchodzą wyspy leżące w trójkącie: Hawaje, Wyspa Wielkanocna i Fidżi; Mikronezja, której wyspy rozciągają się na północ od Melanezji, a na wschód od Filipin.
Największe wyspy Oceanii: Nowa Gwinea, Wyspa Południowa, Wyspa Północna, Nowa Brytania, Nowa Irlandia, Nowa Kaledonia, Viti Levu, Vanua Levu, Bougainville, Guadalcanal, Makira, Espiritu Santo,
Roślinność Oceanii układa się w zależności od układu warunków klimatycznych. W strefie okołorównikowej znajdują się wilgotne lasy równikowe, które przechodzą w lasy podzwrotnikowe, a następnie, na obszarach wysuniętych najbardziej na południe, w lasy umiarkowane. Wyspy koralowe porastają głównie gaje palmy kokosowej.

 

10 najpiękniejszych miejsc Australii







Oceania







 










28.04.2020


Temat: Warunki naturalne Australii i Oceanii.



Australia najmniejszy kontynent na Ziemi, najsuchszy ląd na Ziemi, unikatowa flora i fauna, cechuje się wysokim stopniem endemizmu.

Endemity – organizmy, które występują tylko w jednym regionie świata.

Australia znajduje się w całości na półkulach: południowej i wschodniej. Skrajnymi punktami w części kontynentalnej są:

  • Na północ – Przylądek Jork – (10°41’S/ 10°43’S według różnych źródeł)
  • Na południe – Przylądek Południowy (39°08’S)
  • Na zachód – Przylądek Steep (113°09’E)
  • Na wschód – Przylądek Byrona (153°42’E / 153°38’E według różnych źródeł)
Australia z przybrzeżnymi wyspami ma 7,7 mln km² zajmuje zaledwie 5,2 % powierzchni lądowej.
Większa część Oceanii znajduje się na południe od równika. Powierzchnia wynosi  ok. 1,3 mln km²
Australia i Oceania ma niespełna 9 mln km².



 
Źródło: podręcznik Planeta Nowa klasa 8

Australia ma wyłącznie granice morskie.
Wyspy Oceanii dzieli się na cztery grupy:

- Nowa Zelandia

- Melanezja

- Mikronezja

- Polinezja

Australia jest niskim kontynentem, średnia wysokość 292 m n.p.m.

Najwyższy szczyt górski – Góra Kościuszki – 2228 m n.p.m.
Najniżej położony punkt – dno okresowego Jeziora Eyre – 12 m p.p.m.
Wschodnia część kontynentu do Wielkie Góry Wododziałowe.
Kontynent australijski jest mało aktywny sejsmicznie.
Oceania - większość wysp jest pochodzenia wulkanicznego lub koralowego.
Australia położona jest w obrębie aż 4 stref klimatycznych.
Północ leży strefie klimatów równikowych – na Płw. Jork występuje klimat równikowy wilgotny z opadami całorocznymi przekraczającymi 2 000 mm. Na Ziemi Arnhema występuje klimat podrównikowy z wyraźną porą deszczową od grudnia do marca (lato na półkuli południowej) i porą suchą od maja do września (zima). Temperatury powietrza w najchłodniejszych miesiącach raczej nie spadają poniżej 20°C a w najcieplejszych są wyższe od 30°C.
Większa część Australii położona jest w strefie klimatów zwrotnikowych – w Australii środkowej i zachodniej jest to klimat zwrotnikowy suchy. Na wschodnim wybrzeżu Australii (na wschód od Wielkich Gór Wododziałowych) występuje klimat zwrotnikowy wilgotny, z opadami rocznymi przekraczającymi 1 000 mm i mniejszymi wahaniami temperatury powietrza.


Australia jest kontynentem ubogim w wodę jest skąpa sieć wód powierzchniowych.

W najniższej części nizin leży Wielki Basen Artezyjski, zajmujący ok. 20% obszaru kontynentu (ok. 1,5 mln km2 powierzchni). Stanowi on ważne źródło wody dla rolnictwa australijskiego (hodowli owiec).

Basen artezyjski – struktura geologiczna, w której warstwy skalne na przemian przepuszczalne i nieprzepuszczalne obniżają się ku środkowi. Woda w warstwach przepuszczalnych jest pod ciśnieniem hydrostatycznym, co umożliwia powstanie studni artezyjskich. Największa niecka artezyjska występuje w Australii.

Układ warstw skalnych w basenie artezyjskim



Źródło: https://static.epodreczniki.pl/portal/f/res-minimized/RUtYVkHwnH5zx/16/1b0A4fEV6KvGMtrScKbSNEdvlFFcuA0U.png
  

Zobacz film


Zadanie:
Proszę o wykonanie z zeszytu ćwiczeń str. 71 – 72, zadań 2, 3.

Zadania przesyłamy na adres: sp6geografia@gmail.com do 08.05.2020r.


Zadanie dla chętnych:

Oblicz rozciągłość południkową i równoleżnikową Australii.

Zadanie przesyłamy na adres: sp6geografia@gmail.com do 08.05.2020r.
 






21.04.2020r.


Temat: Powtórzenie wiadomości – Ameryka Północna, Ameryka Południowa.

Podręcznik  str. 100 – 148

Ukształtowanie terenu
Ameryka to cześć Ziemi składająca się z dwóch kontynentów Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Umowną granicą między nimi jest Kanał Panamski.  Kontynenty amerykańskie zajmują ok. 42 mln km2, ich obszar zamieszkuje ponad miliard osób. Ameryki rozciągają się na długość ok. 15 tyś. km, prawie w całości na półkuli zachodniej, we wszystkich strefach klimatycznych i krajobrazowych.
W Ameryce Północnej przeważają góry i wyżyny. Na zachodzie dominują wysokie Kordyliery, w środkowej części Wielkie Równiny, a na wschodzie Nizina Zatokowa i Nizina Atlantycka oraz stare góry Appalachy.


Ameryka Południowa jest bardziej nizinna.  Na zachodzie rozciągają się młode góry fałdowe – Andy, w części środkowej Nizina Orinoko, Nizina Amazonki i Nizina La Platy. Wschodnią część zajmują - Wyżyna Gujańska i Wyżyna Brazylijska.

Klimat
Najbardziej korzystne są strefy podzwrotnikowa (łagodny klimat) i umiarkowana (najżyźniejsze gleby – czarnoziemy). Najmniej korzystne dla człowieka są strefy okołobiegunowa i zwrotnikowa (niedobory wody, częste występowanie ekstremalnych zjawisko pogodowych np. huragany).
Prądy morskie
Wpływają one na ilość rocznych opadów oraz średnią temperaturę powietrza. Zimne prądy morskie ograniczają osadnictwo, ponieważ wysuszają regiony nadmorskie. Ciepłe prądy morskie podwyższają roczną sumę opadów i średnią temperaturę powietrza, warunki takie sprzyjają osadnictwu.

Zapamiętaj!

1. Tornado – trąba powietrzna – wirująca z wielką prędkością kolumna powietrza wokół pionowej lub nachylonej osi, w której dochodzi do bardzo dużego spadku ciśnienia atmosferycznego, występuje nad Zatoką Meksykańską i na Kubie głównie wiosną i latem.
2. Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy.
3. Skala Beauforta – skala służąca do opisu siły wiatru w stopniach Beauforta. Jej cecha jest możliwość względnej oceny siły wiatru na podstawie obserwacji powierzchni morza lub obiektów na lądzie. Rodzaj fali i użyta do jej określenia wysokość odnosi się do stanu na pełnym morzu.
4. Skala Saffira-Simpsona – skala opracowana w celu klasyfikacji huraganów według intensywności wiatrów ciągłych. Służy do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia huraganu na ląd. Stosowana jest dla huraganów powstałych na Oceanie Atlantyckim i północnym Pacyfiku na wschód od międzynarodowej linii zmiany daty.
5. Cyklon tropikalny – układ niskiego ciśnienia powstający nad zwrotnikowymi obszarami oceanów, gdy temperatura powierzchni wody wynosi, co najmniej 27 C.
6. Największy obszar wilgotnych lasów równikowych w Ameryce Południowej występuje na Nizinie Amazonki.
7. Wilgotne lasy równikowe porastające Nizinę Amazonki nazywamy Selwą.
8. Preria – duży obszar równin stepowych w Ameryce Północnej pokryty głównie trawami.
9. Tajga – lasy zimnej strefy klimatu umiarkowanego półkuli północnej, obejmującej obszar Syberii i północnej części Europy oraz Kanady.
10. Pampa – trawiasta formacja roślinna rosnąca na żyznych glebach Ameryki Południowej.
11. Slumsy – mieszkalne budynki lub dzielnice nędzy, zazwyczaj na przedmieściach wielkich miast, w Brazylii nazywane fawelami, a w Peru – barriadas.
12. Dolina Krzemowa – jedna z najstarszych i największych koncentracji przemysłu zaawansowanych technologii.

Zachęcam do wirtualnego zwiedzania Parków Narodowych Stanów Zjednoczonych


Park Narodowy Yellowstone – spacer

Park narodowy w Stanach Zjednoczonych na terytorium stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na jego terenie znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Park Narodowy Yosemite – spacer

Park narodowy położony w USA, w środkowej Kalifornii, na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada. W 1984 r. park został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest najbardziej znany ze względu na granitowe urwiska, wodospady, czyste potoki, skupiska mamutowców olbrzymich (sekwoi).

Park Narodowy Wielkiego Kanionu Kolorado – spacer

Park narodowy położony w hrabstwach w północnej części stanu Arizona w USA. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado – przełom rzeki Kolorado.

 

Wykonaj zadanie w podanym linku, przed rozpoczęciem podaj imię i pierwszą literę nazwiska  - termin 30.04.2020

Link do zadania








07.04.2020r.
T: Stany Zjednoczone – potęga gospodarcza świata

Podręcznik s. 140 – 147

Stany Zjednoczone państwo w Ameryce Północnej, nad Oceanem Spokojnym, Oceanem Atlantyckim i Oceanem Arktycznym; zajmuje środkową i północno-zachodnią część kontynentu oraz stan Hawaje.




Powierzchnia: 9,3 tyś km²
Liczba ludności: 323,1 mln (2016)
Gęstość zaludnienia: 34,5osób/km² (2016)
Stolica: Waszyngton
Język urzędowy: angielski

Flaga Stanów Zjednoczonych



źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Flag_of_the_United_States.svg/1280px-Flag_of_the_United_States.svg.png


Godło Stanów Zjednoczonych



źródło:https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5c/Great_Seal_of_the_United_States_%28obverse%29.svg/800px-Great_Seal_of_the_United_States_%28obverse%29.svg.png







Stany Zjednoczone są czwartym państwem pod względem powierzchni po Rosji, Kanadzie i Chinach.
Zajmują trzecie miejsce na świecie pod względem liczby ludności po Chinach i Indiach.
Stany Zjednoczone wytwarzają 25% produktu światowego brutto
Produkt światowy brutto – wartość wszystkich wytworzonych towarów i świadczonych usług na świecie w ciągu roku.
Głównym wskaźnikiem różnicującym państwa wysoko i słabo rozwinięte jest Produkt Krajowy Brutto, czyli wartość dóbr i usług wytwarzanych na terytorium danego kraju w ciągu roku. Jest ważnym miernikiem gospodarczym i ekonomicznym.
USA są także największym światowym importerem oraz drugim największym (po Chinach) eksporterem towarów.

Przemysł


Stany Zjednoczone przeżywają dynamiczny rozwój przemysłu już od XIX wieku.
Przemysł może się rozwijać za sprawą ogromnych zasobów różnych surowców: węgla kamiennego, węgla brunatnego, rud żelaza, rud miedzi, złota i srebra.
 Bardzo istotnym impulsem dla rozwoju przemysłu w ostatnich latach było odkrycie olbrzymich zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego.
Stany Zjednoczone powszechnie znane są, jako ojczyzna motoryzacji. To z USA pochodzą firmy takie jak Ford Motor Company. 
Na całym świecie znani są także amerykańskie firmy przetwórstwa żywności takie jak Coca-Cola, Pepsi. Ponadto z USA pochodzą liczący się producenci odzieży, paliw, papierosów, samolotów czy innych maszyn. 
Oprócz tradycyjnych działów przemysłu dużą rolę powstanie nowoczesnego przemysłu wysokich technologii (High-Tech). Produkcja dóbr takich jak komputery, smartfony, a także wyroby z branży kosmicznej, lotniczej, rakietowej czy biotechnologicznej, wymagają olbrzymich nakładów na naukę i badania.
W Stanach Zjednoczonych powstała pierwsza technopolia – największa forma koncentracji przemysłu high-tech, okręg przemysłu zaawansowanych technologii, skupiający parki technologiczne.
Dolina Krzemowa to północna część Doliny Santa Clara, która znajduje się w stanie Kalifornia w USA. Pierwotnie była ona terenem rolniczym, ponieważ jej umiarkowany klimat sprzyjał uprawie roślin czy hodowli zwierząt. Obecnie Dolina Krzemowa stanowi najważniejszy ośrodek rozwoju sektora najnowszych technologii, a na jej terenie znajdują się najbardziej cenione korporacje transnarodowe. 
Na terenie Doliny Krzemowej znajdują się najważniejsze firmy z sektora IT i siedziby takich firm jak: Apple, Google, Intel, HP, Symantec, Facebook, Yahoo!.
Na rozwój Doliny Krzemowej wpłynęło wiele czynników:
- położenie w pobliżu uniwersytetów i ośrodków naukowych
- dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry
- duża liczba bogatych inwestorów


Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty trzeci sektor gospodarki – usługi.
Usługi są na bardzo wysokim poziomie i są ważnym źródłem dochodu kraju.
Najważniejszą rolę odgrywają usługi:
- telekomunikacyjne
- edukacyjne
- naukowo-badawcze
- finansowe

Rolnictwo

Rolnictwo w Stanach Zjednoczonych stoi na bardzo wysokim poziomie. Kraj jest największym producentem żywności na świecie i dominuje w eksporcie wielu płodów rolnych. Choć tylko 18% powierzchni stanowią grunty orne, a kolejne 27,5% łąki i pastwiska (łącznie 45,5% powierzchni kraju przeznaczonej na cele rolnicze), rolnictwo jest bardzo efektywne.
Rozwojowi rolnictwa sprzyja też klimat, dostępność wody oraz dobre gleby. 
Uprawia się głównie zboża (pszenica i kukurydza), owoce i warzywa – to dominuje w północnej i północno-wschodniej części kraju. Na południu, gdzie klimat jest znacznie cieplejszy, uprawia się bawełnę i trzcinę cukrową. W zachodniej, bardziej suchej części kraju – dominuje hodowla, przede wszystkim bydła. Jednym z najważniejszych obszarów rolniczych są Wielkie Równiny.

USA marnują niewyobrażalnie duże ilości jedzenia, które szacuje się na 1/3 całej krajowej produkcji (60 mln ton żywności). Podobny problem dotyka wiele krajów Europejskich, jednak nigdzie skala marnotrawstwa nie jest tak duża jak w USA. Rodzi to pytanie natury etycznej, gdy otyli Amerykanie i Europejczycy wyrzucają jedzenie, biedni mieszkańcy Afryki umierają z głodu.


 


Zadanie:
Proszę wykonać  wybrane 2 zadania z zeszytu ćwiczeń s. 66 - 67 oraz zadanie z str. 68.
Skan lub zdjęcie zadań przesłać do 21.04.2020 r. na adres:
sp6geografia@gmail.com.


T: Urbanizacja w Ameryce

Urbanizacja – proces przemian zachodzących w sieci osadniczej, polegający na zwiększaniu się roli miast w stosunku do osiedli niemiejskich.
Urbanizacja może zachodzić poprzez:
- rozbudowę istniejących miast
- zakładanie nowych miast
- przekształcanie wsi w miasta.

  


Przeanalizuj mapę: Ameryka rozmieszczenie ludności



Stany Zjednoczone Ameryki – państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stany kontynentalne oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów obszarem Kanady oraz stanu Hawaje, położonego na archipelagu o tej samej nazwie.
Powierzchnia: 9,3 tyś km²
Liczba ludności: 323,1  mln (2016)
Gęstość zaludnienia: 34,5osób/km² (2016)
Stolica: Waszyngton
Język urzędowy: angielski

 W Stanach Zjednoczonych znajduje się ponad 50 wielkich aglomeracji ( układ miejski składający się z jednego, dużego miasta oraz obszaru podmiejskiego, w którym znajdują się mniejsze miasta).

Tereny silnie zurbanizowane, na których blisko siebie leży kilka dużych aglomeracji, to tzw. MEGALOPOLIS.
Największe megalopolis w USA powstało na wschodnim wybrzeżu, należą do niego aglomeracje: Bostonu, Nowego Jorku, Filadelfii, Baltimore i Waszyngtonu.
Megalopolis południowokalifornijskie na zachodnim wybrzeżu obejmuje takie miasta jak Los Angeles i San Francisco.
Megalopolis Wielkich Jezior, które tworzą między innymi Chicago, Detroit i Pittsburgh.


Zadanie:
Proszę, aby informacje o wybranym mieście Ameryki, które mieliście przygotować na lekcję przedstawić w formie prezentacji min. 10 slajdów.
Prezentacje można przesłać na adres: sp6geografia@gmail.com
Termin przesłania prezentacji: 30.04.2020